Posjetite Smotru istraživačkih radova učenika
U subotu, 24.05.2014., u Čakovcu će se održati jedinstvena učenička manifestacija u Hrvatskoj: Smotra istraživačkih radova 다운로드! 25 učenika osnovnih i srednjih škola iz niza hrvatskih gradova prezentirat će javnosti i stručnom povjerenstvu svoje istraživačke radove iz fizike, kemije, biologije, arheologije i astronomije 다운로드. Svi su građani pozvani da posjete Smotru u prostorima Centra za kulturu Čakovec i u zgradi Scheier u centru Čakovca i upoznaju se s radovima koje će prezentirati učenici iz Rijeke, Samobora, Velike Gorice, Požege, Varaždina, Koprivnice i Međimurja 다운로드. Učenici su grupirani po dobnim skupinama, a posjetitelji će imati priliku odabrati najzanimljiviji rad po glasovima publike.
Stručno povjerenstvo koje će ocjenjivati radove čine: dr 다운로드. Ante Đerek (FER), dr. Ivica Puljak (FESB), dr. Marko Košiček (IRB), dr. Saša Ceci (IRB), mag.inf. Dejan Drabić (Međimurski IT cluster), dr. Inga Marijanović (PMF u Zagrebu), dr 다른 플랫폼용 chrome. Dubravko Pavoković (PMF u Zagerbu), Siniša Golub (ravnatelj ustanove Međimurska priroda) i dr. Tvrtko Zebec (ravnatelj Instituta za etnologiju i folkloristiku) 태사자 mp3 다운로드.
U sklopu Smotre javnosti će biti prezentirati i zabavni eksperimenti iz fizike kroz projekt Fizika ekspres, 3D hologramske prezentacije, promatranje Sunca teleskopima, kao i atraktivna javna predavanja: dr 다운로드. Ivica Puljak govoriti će o otkriću Higgs bozona u CERN-u, a iz SAD-a nam dolazi dr. Mario Jurić koji će opisati rad na izradi teleskopa LSST – vodećeg američkog astronomskog projekta pretraživanja noćnog neba, u kojem Mario ima jednu od vodećih uloga 윤식당 1회 다운로드. Otvaranje Smotre je u 9:30, a predavanja počinju u 11:30. Glavni organizatori su Međimurski IT cluster i Institut sinergije znanosti i društva, uz pomoć niza partnerskih institucija i udruga 박효신 happy together. Glavni pokrovitelj je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, a izdavač Jesenski i Turk donira vrijedne knjige za nagradu učenicima.
Program Smotre:
- 9:30 Otvaranje (zgrada Scheier)
- 10:00-12:00 prezentacije učeničkih radova (zgrada Scheier, Centar za kulturu)
- 11:30-12:30 (zgrada Scheier) predavanje dr 다운로드. Maria Jurića (Sveučilište u Arizoni, SAD) o velikom astronomskom projektu pregleda neba teleskopom LSST
- 12:30-13:30 (zgrada Scheier) predavanje dr. Ivice Puljka o otkriću Higgs bozona u CERN-u
- 14:00 (zgrada Scheier) dodjela pohvala, nagrada i priznanja učenicima
Upute kako doći do mjesta održavanja (kliknite na mapu za uvećanje): u neposrednoj blizini održavanja nalazi se veliki parking u samom centru grada. Ako dolazite autoputom, siđite na izlazu Čakovec i pratite putokaze za Čakovec.
Popis radova (dodatak 24.5.2014. nakon održane smotre - navedene su i nagrade uz ime učenika):
Škola | Učenik | Naslov radnje |
Gimnazija Josipa Slavenskog Čakovec | Borna Bilas NAGRADA PUBLIKE i NAGRADA ZA NAJSADRŽAJNIJI RAD (kategorija 1/2 srednje) |
Vrtložni top |
Gimnazija Požega | Antun Tonko Jakobović | Paleodemografski pristup problemu lokaliteta Ivandol-Njive |
Gimnazija Josipa Slavenskog Čakovec | Antonija Jančec NAGRADA ZA NAJBOLJE PREZENTIRANI RAD (kategorija 3/4 srednje) |
Određivanje kvalitete vode rukavca Mure i Drave primjenom vodene leće kao bioindikatora |
Gimnazija Josipa Slavenskog Čakovec | Snježana Kodba, Dora Lolić NAGRADA PUBLIKE (kategorija 3/4 srednje) |
Djelovane UV zračenja na vodenu leću i jagodu |
Aeroklub Međimurje | Tomislav Belović POSEBNA NAGRADA ZA INOVATIVNOST (kategorija 7/8 razred) |
Quadrocopter |
Ekonomska i trgovačka škola Čakovec | Klara Đukes NAGRADA ZA MULTIDISCIPLINARNOST (kategorija 1/2 srednje) |
Utjecaj sastava kruha na njegovu trajnost |
OŠ Gornji Mihaljevec | Bernarda Flinčec i Sanja Gregorinčić NAGRADA ZA NAJBOLJE PREZENTIRANI RAD (kategorija 7/8 razred) |
Flora dviju međimurskih retencija-Križopotja i Jegerseka |
Srednja škola Čakovec | Melani Čeh | Količine vitamina C u raznim sortama jabuka |
Gimnazija "Fran Galović" Koprivnica | Kludija Molnar NAGRADA ZA NAJBOLJE PREZENTIRANI RAD (kategorija 3/4 razred) |
Analiza bljeskova iz odabranih aktivnih galaktičkih jezgara opažanih satelitom RXTE u tri rendgenska područja |
OŠ I.G.Kovačića Sv. Juraj na Bregu, Lopatinec | Domagoj Smolić i Miho Hren NAGRADA ZA NAJSADRŽAJNIJI RAD (kategorija 7/8 razred) |
Elektrohidrodinamički pogon |
Gimnazija Velika Gorica, Velika Gorica | Marijana Blagaić | Utjecaj Wi-Fi routera na reprodukciju ribrica Danio rerio (zebrice) |
Gimnazija "Fran Galović", Koprivnica | Mateja Štefanić | Izrada radioteleskopa i snimanje radiozračenja sa Sunca u radiospektru od 300 MHz do 305 MHz |
Prvu sušačka hrvatska gimnazija | Fran Ivan Vrban NAGRADA ZA MULTIDISCIPLINARNOST (kategorija 3/4 razred) |
Radio teleskop |
Gimnazija "Fran Galović" Koprivnica | Ivan Ciganek i Denis Pleše NAGRADA ZA NAJBOLJE PREZENTIRANI RAD (kategorija 1/2 srednje) |
Dokazivanje onečišćenja vode pomoću bioluminiscentnih bakterija |
Gimnazija Josipa Slavenskog Čakovec | Jan Rebernik i Emil Bermanec | Plazma kugla |
Elektrostrojarska škola Varaždin | Matej Borovec | Čokolada |
OŠ BogumilaTonija Samobor | Fabijan Čakanić | Magnituda Mjeseca |
Elektrostrojarska škola Varaždin | Filip Težak i Ivan Ratković | Para |
Leave a reply